The National Begonia Society

HOME PAGE    THE SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

The National Show
Held in Conjunction with
The Gardener's Weekend,  Kings Heath Park,  Birmingham
Saturday 30th. &  Sunday 31st. August
Judges: Alan Bryce, Derek Telford, R Frazer Wood (SBS).
RESULTS

Open Classes

1st.

2nd.

3rd.

4th.

1

Group of begonias 8' x 4'

 

 

 

 

2

Group of begonias 4' x 4'

T.Reynolds & D.Hall

Bill Ash

 

 

3

Seven pots

Stan Jenner

 

 

 

4

Three pots

John Dearn

 

 

 

5

One pot

Bob Bryce

John Dearn

Stan Jenner

 

6

Six pots restricted

Lakin Earl

 

 

 

7

One pot restricted

Lakin Earl

Lakin Earl

 

 

8

One pot & one cut-bloom

John Dearn

 

 

 

9

Twelve cut-blooms

John Hamilton

Ian Rhys Williams

John Chiswell

Bob Bryce

10

Six cut-blooms

Ian Rhys Williams

John Chiswell

George Hawkins

 

11

Three cut-blooms
   white or cream

 

John Chiswell

John Allely

 

12

Three cut-blooms

red or crimson

John Chiswell

Ian Rhys Williams

 

 

13

Three cut-blooms

pink or salmon

Ian Rhys Williams

John Chiswell

John Allely

 

14

Three cut-blooms

picotee or bicolour

Ian Rhys Williams

John Chiswell

John Allely

 

15

Three cut-blooms

orange or yellow

John Chiswell

 

John Allely
John Allely

 

16

Three cut-blooms

distinct varieties

Bob Bryce

John Chiswell

John Hamilton

 

17

One cut-bloom

John Chiswell

Phil Champion

Michael Richardson

 

18

One basket of begonias

Len Gill

Barry Knott

Geoff Keer

 
19

Three pots of begonias
Rex or Rhizomatous

Samuel Kennedy

Jeff Rhodes

Vincent Potts

 
20

One pot of begonia
Rex or Rhizomatous

Robert Johnson

Lakin Earl

Samuel Kennedy

 
21

Three pots of begonias
Cane or Shrub

Vincent Potts

Jeff Rhodes

Samuel Kennedy

 
22

One pot of begonia
Cane or Shrub

Ken Wilkes

Jeff Rhodes

Samuel Kennedy

 
23

Three pots of begonias
not otherwise scheduled

Dave Staines

     
24

One pot of begonias
not otherwise scheduled

Dave Staines

John Taylor

   

Intermediate Classes

1st.

2nd.

3rd.

 

25

Three pots

 

 

 

 

26

One pot

 

 

 

 

27

Six cut-blooms

Les Smith

 

 

 

28

Three cut-blooms

Les Smith

Geoff Keer

George Hawkins

 

29

One cut-bloom

Les Smith

Geoff Keer

 

 

30

Three pots other than tuberous double

 

 

 

 

31

One pot other than tuberous double

Robert Johnson

 

 

 

Novice Classes

1st.

2nd.

3rd.

 

32

Three pots

 

 

 

 

33

One pot

Samuel Kennedy

 

 

 

34

Three cut-blooms

 

 

 

 

35

One cut-bloom

 

 

 

 

36

One pot other than tuberous double

Robert Johnson

Robert Johnson

Robert Johnson

 

37

One pot

 

 

 

 

 

Awards

 

The Eric Catterall Trophy

Tony Reynolds & Dave Hall

The Fred Martin Trophy

Stan Jenner

The Alan Clarke Trophy

Lakin Earl

The J. Munson Trophy

John Hamilton

The C.A. Sothers Trophy

Len Gill

The Blackmore & Langdon Trophy

John Chiswell

The Fred Bedson Cup

Ken Wilkes

The Alf Potty Trophy

Samuel Kennedy

The S. Longshaw Shield

Les Smith

The Alf Lewin Trophy

Robert Johnson

The A. Noaks Trophy

Lakin Earl

The Alf Lewin Memorial Trophy

John Hamilton

Best Pot of Tuberous Double

Lakin Earl with Angela Jane

Best Cut-bloom

John Hamilton with Tom Brownlee

Best Pot other than Tuberous Double

Ken Wilkes with Aconitifolia

 

 

PICTURES

Results by Jeff Rhodes

TOP OF PAGE