The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

RESULTS


OPEN CLASSES

Class 1 Six Cut Blooms Tuberous Double.
1st Norman Burgess:
Sweet Dreams, Tequila Sunrise, Colin Hamilton Gypsy x 3

2nd Dave Coates:

Lucy Allely,  Daisy Trinder,  Gypsy,  Fair Maid Of Perth,  Nichola Coates,  Beryl Rhodes

3rd Bill Squibb:

Ruby Young,  Tequila Sunrise,  Colin Hamilton x 2,  Nichola Coates,  Falstaff
 

Class 2 Three Cut Blooms Tuberous Double.
1st Norman Burgess:
 Tequila Sunrise, Joyce Mihulka, Tigger
2nd Bill Squibb:
Nichola Coates, Coppelia, Tequila Sunrise 
3rd Peter Rogers:
Mrs Dan Ramage, Daisy Trinder x 2
 

Class 3 One Cut Bloom Tuberous Double.
1st Dave Coates:
 Seedling.- best bloom in Show
2nd Brian Simmons:
 John Harrison
3rd Norman Burgess:
 Helen Jessica

Class 4 Three Pots Tuberous Double.
1st Dave Coates:
 Charlotte, Mrs E McLauchlan, Seedling
2nd Brian Simmons:
Joyce Mihulka x 2, Beverley B

Class 5 One Pot Tuberous Double.
1st Dave Coates:
 Ruby Young
2nd Brian Simmons:
 Ice Mint
3rd Peter Rogers:
 Glenfarg

Class 6 Three Pots Restricted Tuberous Double.
1st Dave Coates:
Charlotte, Isobel Keenan, Moonlight

Class 7 One Pot Restricted Tuberous Double.
1st Brian Simmons:
 Beverley B
2nd Dave Coates
Geoff Bizley

Class 8 One Pot & One Cut Bloom Tuberous Double same variety.
1st Brian Simmons:
 Beverley B - best pot in Show
2nd Dave Coates:
 Lucy Allely

Class 9 One Pot of Begonia other than Tuberous Double.
1st Peter Rogers:  
 Tiger Paws.

INTERMEDIATE CLASSES

Class 12  1 Cut Bloom Tuberous Double.
1st Martin Squibb:
Mrs R Watt

NOVICE CLASSES

Class 13 One Pot Tuberous Double.
1st Peter Rogers:
 Tigger

Class 14 Three Cut Blooms Tuberous Double. Novice
1st Peter Rogers:
John Hamilton, Nichola Coates, Fair Maid of Perth

Class 15 One Cut Bloom Tuberous Double.
1st Peter Rogers:
John Harrison
 

AWARDS

CALLEVA CUP  Winner Class 1 - Norman Burgess.
JOHN HARRISON MEMORIAL TROPHY & NBS BRONZE MEDAL  Best cut bloom - Dave Coates.
A.A HILTON TROPHY & NBS BRONZE MEDAL  Best pot - Brian Simmons.
 

PICTURES.

TOP OF PAGE