The National Begonia Society

HOME PAGE    THE SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

South Coast Area Show  2007
Schedule

Parish Hall, Castle Street, Portchester, Hants.    Saturday 4th.  &  Sunday 5th.  August
Judge: Dave Staines

SHOW OPEN 1030 - 1700 SATURDAY & 1000 - 1700 SUNDAY

Open Classes

1st.

2nd.

3rd.

1

Twelve cut-blooms of Tuberous Double Begonia, at least 8 distinct cultivars.

15

10

8

2

Six cut-blooms of Tuberous Double Begonia.

10

7

5

3

Three cut-blooms of Tuberous Double Begonia.

5

3

2

4

One cut-bloom of Tuberous Double Begonia.

2

1.50

1

5

Three pots of Tuberous Double Begonia.

12

8

5

6

One pot of Tuberous Double Begonia.

4

3

2

7

One pot & one cut-bloom of Tuberous Double Begonia, same cultivar.

5

3

2

8

Two pots of Tuberous Double Begonia - restricted. Plants to be grown in pots no greater than 7"in diameter.  To be grown as one main stem.  The base of the lowest side shoot should be clearly visible above the compost.

6

4

3

9

One pot of Tuberous Double Begonia - restricted. Plant to be grown as in class 8.

4

3

2

10

10" Hanging Pot of any Begonias. More than one tuber allowed.
Pot to be supplied by the Show Secretary.

4

3

2

11

One pot of Non-tuberous Begonia

3

2

1

.

Intermediate Classes

1st.

2nd.

3rd.

12

Three pots of Tuberous Double Begonia.

6

4

3

13

One pot of Tuberous Double Begonia.

3

2

1

14

Three cut-blooms of Tuberous Double Begonia.

4

3

2

15

One cut-bloom of Tuberous Double Begonia.

2

1.50

1

.

Novice Classes

1st.

2nd.

3rd.

16

Three cut-blooms of Tuberous Double Begonia.

4

3

2

17

One cut-bloom of Tuberous Double Begonia.

2

1.50

1

18

One pot of Tuberous Double Begonia.

3

2

1

.

Awards
NBS Bronze Medals
will be awarded to the best pot and also the best cut-bloom.

SOUTHSEA SHIELD most prize money
JOHN HARRISON MEMORIAL TROPHY 
best cut-bloom.
A.A HILTON MEMORIAL TROPHY 
best pot,
CALLEVA CUP 
winner class 1.
SOLENT PLAQUE 
winner class 2.
MIKE MADDEN TROPHY 
winner class 3.
CHALLENGE CUP 
winner class 5.
FRED NEWTON PLATE
winner class 10.
PLATE winner class 17.
ERN MOURANT MEMORIAL TROPHY
best pot in the intermediate classes
INTERMEDIATE CUP
most prize money in the intermediate classes.
NOVICE CUP
most prize money in novice classes.
 

Judging
0830 - 1030 to National Begonia Society (NBS) rules.
Boards will be provided for the cut bloom classes but exhibitors may use their own which must comply with NBS rules.
Hanging pots for class 10 to be supplied by the Show Secretary.
Staging
 
1800 - 2100 Friday 3rd.August and 0630 - 0830 Saturday 4th. August.
ONE ENTRY PER CLASS.

Entries close first post Thursday 2nd. August.
Schedules & Entries:
  Mr D Coates
126 West Street, Portchester, Hants  PO16 9XE     Tel: 02392 798144     E-mail: dw.coates1@ntlworld.com
Telephone entries accepted.
Removal of Exhibits
 After 5.00pm on Sunday 6th. August

 

TOP OF PAGE