HOME PAGE    THE SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

South West Area Show Results  2008
Sunday 10th. August.     The Pannier Market, Bideford.
Judge: Dave Coates

Open Classes 

1st.

2nd.

3rd.

19

Three Pots, unrestricted.

L. Earl
Golden Hind, Whispers
Jennifer Wilson, 

W. Stone
Mrs E McLauchlan,  Jennifer Wilson,  Sugar Candy

M. Avis
Linda Jackson,  Jessie Cruickshank,  Kookaburra

20

Two Pots, unrestricted.

M. Avis
George McCormick,
Golden Bali-hi

 

 

21

One Pot, unrestricted.

D. Payne
Fantasia

L. Earl
Vera Coates

D. Elliott
Seedling

22

One Pot, single stem.

D. Payne
Whispers

B. Billinger
Fairylight

G. Willoughby
Coppelia

23

One Pot, single stem, Novice.

J. Johnson
Yellow Elegance

Mrs J. Allan
Sugar Candy

 

24

One Pot Fibrous Begonia.

D. Dewey
Semperfloren, Chocolate

B. Billinger
Dragon Wing

 

25

One Pot Begonia Rex.

J. Chiswell
Many Colours

G. Dando
Many Colours

B. Billinger
Konge

26

One Pot Begonia, any other type.

D. Hopes
Albo Picta

J. Chiswell
Million Kisses

B. Billinger
Flutterbye

27

One Pot  Flowering & One Pot Foliage Begonias.

G. Dando
Flamboyant & Rocheart

D. Elliott
Boliviensis Fireworks  &
Little Brother Montgomery

J. Chiswell
Million Kisses & Blaise

28

One Pot foliage Begonia.

G. Dando
Merry Christmas

B. Billinger
Tiger Paws

D. Hopes
Bowerie Tiger

29

Hanging Basket.

D. Elliott
Bonfire

M. Avis
Illumination Apricot

G. Dando
Firedance

30

One Cut-bloom Novice.

W. Stone
Ruby Young

D. Dewey
Gypsy

Mrs J. Allan
Powder Puff

31

Six Cut-blooms.

J. Chiswell
2 x Mrs E Mclauchlan,
2 x Fred martin,
Barbara Bryce

L. Earl
Beryl Spurr,  Jenny Barclay,
Nichola Coates,  Seedling.
Golden Hind, Vera Coates

D. Hopes
Can Can,  Vera Coates,
Fred Martin,  Nichola Coates
,
Summertime,  Angela Jayne

32

Three Cut-blooms.

D. Payne
Coppelia,  Beverley B
Joyce Mihulka

D. Hopes
Sea Coral,  Seedling
Coppelia

J. Chiswell
Sylvia Johnston,  Can Can
Roy Hartley

33

One Cut-bloom.

D. Payne
Tequilla Sunrise

W. Stone
Coppelia

L. Earl
Nichola Coates

Awards
The NBS Bronze Medal and 60th. Anniversary Rosette for Best Pot - Lakin Earl with Jennifer Wilson
The NBS Bronze Medal and 60th. Anniversary Rosette for Best Cut bloom - David Payne with Coppelia
Begonia Shield for overall points winner in Begonias Classes - David Payne.
Taylor Cup for best overall exhibit - Lakin Earl.

TOP OF PAGE