The National Begonia Society

HOME PAGE    THE SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

South West Area Show Results  2009
Sunday 9th. August.     The Pannier Market, Bideford.
Judge: Dave Coates

Open Classes 

1st.

2nd.

3rd.

18

Three Pots, unrestricted.

L. Earl
Mrs E.McLauchlan, Lancelot, Angela Jane

W. Stone
Golden Hind,  Sugar Candy,
Fiona Ramsey

A. Wilcox
Sceptre Cross, Gay Gordon,
Jennifer Wilson

19

Two Pots, unrestricted.

A.Wilcox
Powder Puff,
Fred Martin

D. Elliott
Vera Coates,
Lancelot

M. Avis
Linda Jackson,
George McCormick

20

One Pot, unrestricted.

M. Avis
Whispers

D. Elliott
Seedling

 

21

One Pot, single stem.

D. Elliott
Angela Jane

G. Willoughby
Mrs E.McLauchlan

B. Billinger
Sylvia Johnson

22

One Pot, Novice.

Mrs J. Allen
Nell Gwynne

L.Bale
Apricot Delight

V.Jenkins
Un-named

23

One Pot Fibrous Begonia.

B. Billinger
Semperfloren

 

 

24

One Pot Begonia Rex.

I.R.Williams
Silver Star

G. Dando
Rocheart

J.Chiswell
Un-named

25

One Pot Cane Stemmed.

G.Dando
Connie Boswell

G.Willoughby
Connie Boswell

 

26

One Pot  any other type.

B.Billinger
Flutterbye

 

 

27

One Pot flowering & One Pot foliage.

L.Earl
Whispers & Tiger

G.Dando
Flamboyant & Namur

I.R.Williams
Linda Jackson & Many Colours

28

One Pot Foliage.

G.Dando
Namur

I.R.Williams
Fireworks

G.Willoughby
Tiger

29

Hanging Basket.

D.Elliot
Fire Dance

M.Avis
Illumination Orange

B.Billinger
Roy Mackey

30

One Cut-bloom Novice.

D.Bonner
Can Can

W.Lloyd
Can Can

Mrs. J.Allen
Beverley B

31

Six Cut-blooms.

L.Earl
Anniversary, Angela Jane, Golden Hind x 2,
Linda Jackson, Powder Puff

J.Chiswell
Helena, Fiona Ramsey, Mrs E.McLauchlan, Nichola Coates, Falstaff, Beryl Rhodes

 

32

Three Cut-blooms.

L.Earl
Nichola Coates, Monica Bryce, Sweet Dreams

J.Chiswell
Fiona Ramsey, Helen Jessica, Beverley B

G.Willoughby
Bill Dodds, Sweet Dreams, Fairylight

33

One Cut-bloom.

L.Earl
Nichola Coates

D.Elliot
Tom Brownlee

J.Chiswell
Jessie Wright

Awards
Taylor Cup for best overall exhibit - Lakin Earl for Class 18 - 3 Pots.
The NBS Bronze Medal and Rosette for Best Pot - Gary Dando with Namur
The NBS Bronze Medal and Rosette for Best Cut-bloom - John Chiswell with Beryl Rhodes
Begonia Shield for overall points winner in Begonias Classes - Lakin Earl
SCHEDULE

TOP OF PAGE